Koncem roku se chystá nový knižní projekt

„Čas proměn“

Cílem knihy bude popsat tato klíčová desetiletí proměn z pohledu relativního outsidera, čili mě. Budu se inspirovat zážitky z mých prvních návštěv Československa v 80. letech, když jsem byl ještě student a novinář, ale také situacemi, které jsem tu zažil už jako místní expat pracující v redakci „The Prague Post“ a spolumajitel knihkupectví a kavárny „The Globe“.

Plán je sepsat rukopis v angličtině a poté spolupracovat s překladatelem na české verzi. Doufám (a tímto mám na mysli slovo „plán“), že rukopis bude hotový do konce roku. Kniha by měla vyjít v první polovině roku 2021.

Samotný nápad se zrodil částečně díky tomuto blogu. Redaktoru Albatrosu Janu Dvořákovi se líbily moje posty o Československu z 80. let a přišel s myšlenkou, že stejně tak by se mohly líbit klasickému českému čtenáři. Doufám, že se nemýlí. Pro generaci Čechů a Slováků byla postupná proměna jejich státu z reality komunismu směrem k demokracii klíčovým obdobím – než přišla pandemie koronaviru. Možná se lidem zasteskne po „starých dobrých časech“, kdy se vše točilo kolem celonárodního povstání a snahy potlačit čtyřicetiletý totalitní režim.

Mám radost, ale i trochu respekt z toho, že budu moct představit své zážitky tak, aby věrně popisovaly to, co se dělo a byly (doufejme) relevantní jak pro české tak pro slovenské čtenáře. Pro ty s vás ze střední a východní Evropy, kdo v tom alespoň částečně jeli se mnou: možná vás v blízké budoucnosti oslovím a budu se vyptávat na vaše vlastní dojmy, příběhy a fotky – pomůžete mi tak sesbírat zážitky a nakopnout mou vlastní paměť.

Add a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


three + = 5

Photo of Mark Baker
About the author

Mark Baker

I’m an independent journalist and travel writer who’s lived in Central Europe for more than two decades. I love the history, literature, culture, and mystery of this often-overlooked corner of Europe, and I make my living writing articles and guidebooks about the region. Much of what I write eventually finds its way into commercial print or digital outlets, but a lot of it does not.

That's my aim with this travel website: to find a space for stories and experiences that fall outside the publishing mainstream.

You’ll find a mix of stories here. Some will be familiar “what to see and do” travel articles on particular destinations. Others will be tales of “adventure” (usually with a comic twist) from life on the road. I'll also share tips about living in my adopted hometown of Prague and stories from a more-distant (but seemingly ever-present) past, when Central Europe was the “Eastern bloc” and I was a full-time journalist trying my best to cover it. I hope you enjoy.

Tales of Travel & Adventure in Central Europe
Mark Baker